Biblioteka jamielnicka ( szkolna i publiczna) wzięły udział w ogólnopolski programie „Miłosz odNowa”. W ramach programu bibliotekarki :Anna Żuralska i Elżbieta Olszta we współpracy z nauczycielkami polonistkami: p.Beatą Hajduk i Emilią Bagrowską zorganizowały cykl imprez pt. ”Bliżej Miłosza” . Były m.in.: prelekcja prof. Beaty Tarnowskiej- znawcy literatury Miłosza, recytacja wierszy w kościele parafialnym , konkursy: recytatorski i plastyczny, wystawa zdjęć Miłosza, projekcja filmu pt. „Dolina Issy”. Rezultatem projekcji filmowej stało się wzbogacenie zbiorów muzealnych w powstającej Izbie Pamięci Regionalnej.
Sprawozdanie z przebiegu imprez zostało ocenione bardzo wysoko przez organizatorów programu tj. Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwo PWN.
W finale znalazło się 10 najlepszych projektów z całej Polski. Wśród nich właśnie biblioteka w Jamielniku. Nagrodą dla finalistów był trzydniowy wyjazd na warsztaty w Krasnogrudzie(na pograniczu Polski i Litwy), tj. w miejscu rodzinnym Czesława Miłosza. Na warsztaty w dniach 6-8 października pojechały uczennice gimnazjum: Jolanta Bartczak, Joanna Moczydłowska i Marta Domżalska.
Warsztaty skupiały się wokół Czesława Miłosza, jego tożsamości, poszukiwania ojczyzny pisarza oraz przywracania pamięci krasnogrudzkiego miejsca. Uczniowie brali udział w warsztatach teatralnych i archeologicznych, zwiedzali wystawy. Wiele emocji dostarczył spektakl pt. „Kroniki sejneńskie” w wykonaniu młodych aktorów z różnych narodowości ( Litwinów, Białorusinów, Polaków). Atrakcją okazała się również nauka języka litewskiego.
Pobyt w Krasnogrudzie okazał się magicznym miejscem, który dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń,. Dzięki wyjazdowi poznaliśmy przestrzeń wielokulturowego dziedzictwa pogranicza.. Dowiedzieliśmy się o problemach, które są wynikiem stykania się różnych kultur i tradycji. Wyjazd sprawił, że poznaliśmy bliżej Czesława Miłosza, jego otoczenie i środowisko, w którym przebywał.