Poniżej zamieszczamy artykuł jaki ukazał się na temat naszej Grupy Cyrkowej: "Paka" po wizycie zainteresowanych cyrkowymi zajęciami dziennikarzy Polska Press.
"SKS to nie cyrk, choć jest na nim sztuka
AKCJA SPECJALNA PKN ORLEN
WARMIŃSKO-MAZURSKIE NASZEMIASTO.PL
Dzięki programowi Szkolny Klub Sportowy dzieci w Jamielniku w województwie warmińsko-mazurskim mogą nauczyć się nowych aktywności. Nawet tak niespotykanych na lekcjach wychowania fizycznego, jak sztuczki cyrkowe!
Przy drewnianej ławce leży drążek pogo. W skrócie – urządzenie przypominające kierownicę od hulajnogi z podstawą dla nóg i zakończony sprężyną. Służy do skakania. Podobnie jak poweriser, czyli skaczące szczudła, choć na nich można też chodzić. Drewnianych jeszcze ktoś nie odłożył. Obok są cztery monocykle – srebrny, zielony, czerwony i niebieski – oraz rola bola. Co? Umówmy się, że deska do krojenia położona na wałku. Utrzymać na tym równowagę to dopiero sztuka.
Dalej w skrzynkach ustawionych pod ścianą znajdziemy przyrządy do żonglowania – maczugi, chusty, piłeczki. Na wszystko rzucone diabolo, coś jakby bardziej zaawansowane jojo oraz skakanka. Na parapecie ułożone są talerzyki z tyczką i kijki kwiatowe służące do podrzutów. Na parkiecie leżą jeszcze rozrzucone hula hop. To nie zaplecze cyrku jeżdżącego od miasta do miasta. Witajcie w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Jamielniku, gdzie właśnie zakończyły się zajęcia SKS.
– Od zawsze lubię wprowadzać nowatorskie formy. Cyrkowe ćwiczenia zaczęłam na lekcjach wychowania fizycznego. Spodobały się, więc prowadziłam je też na zajęciach pozalekcyjnych – wyjaśnia sprawczyni całego zamieszania, Grażyna Zagórska.
Dzięki projektowi Ministerstwa Sportu i Turystyki, nauczycielka WF-u ma do dyspozycji dodatkowe dwie godziny lekcyjne. – Na zajęcia mam zapisane 54 osoby z klas 1-8. To ponad jedna trzecia szkoły, w podstawówce mamy bowiem 156 uczniów – opowiada Grażyna Zagórska.
Chętnych dziś nie brakuje. – Za to początki cztery i pół roku temu bywały trudne– wspomina nauczycielka. – Dzieci zniechęcały się, ale nie przestawałam ich wspierać. Jeśli któreś chciały, to wypożyczałam im takie rekwizyty, z których bezpiecznie mogły korzystać w domu. To bardziej je motywowało, bo przy okazji mogły się pochwalić sztuczką przed rodziną. Dziś wszyscy w grupie lubią występować, a robimy to nie tylko w szkole, ale też przy okazji wydarzeń w naszym regionie.
– Proszę pani, mogę iść do szatni po akordeon? – pyta Grażynę Zagórską podczas SKS nastolatek. Mrugnięcie oczu później przygrywał koleżankom jeżdżącym na monocyklach.
– Ćwiczymy układy, ale staram się niczego nie narzucać, podobnie jak nikomu nie odmawiam, gdy chce przyjść na zajęcia. U dzieci zdarza się, że mają słomiany zapał, ale w naszym przypadku to rzadkość. Poza tym niektórzy początkowo są nieśmiali, ale gdy już opanują jakiś atrybut, zyskują pewność siebie. Często szybciej opanowują niektóre rzeczy niż dzieci bardziej sprawne czy śmiałe. Wszystko zależy od motywacji – uśmiecha się Grażyna Zagórska, która ze swoją grupą bierze udział w trzeciej edycji programu Szkolny Klub Sportowy.
W szkole podstawowej w Jamielniku w SKS bierze udział 1/3 uczniów. Z każdym rokiem ich umiejętności rosną, tak jak liczba rekwizytów
O PROGRAMIE
Program ogólnodostępnych zajęć dla dzieci i młodzieży „Szkolny Klub Sportowy” jest realizowany od 2017 r.
Finansuje go Ministerstwo Sportu i Turystyki, operatorem jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, a głównym partnerem PKN ORLEN.
Koncern już od lat stawia na sportową edukację całych pokoleń, czego najlepszym przykładem jest sponsorowanie przez koncern sportu amatorskiego i zawodowego, a wspieranymi dyscyplinami są m.in. lekka atletyka, motosport, siatkówka, piłka ręczna i piłka nożna. W tym zakresie, poza współpracą z klubami sportowymi, koncern realizuje szereg autorskich inicjatyw, takich jak ORLEN Warsaw Marathon, Akademia ORLEN Team czy Verva Street Racing.
Za rekrutację szkół do programu SKS w woj. warmińsko-mazurskim odpowiada Warmińsko-Mazurski Szkolny Związek Sportowy
www.szs.olsztyn.pl"
(Tekst: Tomasz Biliński, zdjęcia w albumie: Bartek Syta; źródło:
http://biskupiec.naszemiasto.pl/artykul/sks-to-nie-cyrk-choc-jest-na-nim-sztuka,5003580,artgal,t,id,tm.html)