W piątek 15 listopada 2013r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła w Jamielniku odbyło się uroczyste przekazanie Międzynarodowego Certyfikatu Zielonej Flagi. Uczniowie wraz z koordynatorami Mirosławą Granica i Iwoną Wasilów przekazali dyrektor szkoły Marzenie Weisgerber flagę i certyfikat, który szkoła otrzymała za działania ekologiczne w roku szkolnym 2012/ 2013.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele: Nadleśnictwa Iława p. Jarosław Szustkowski, Gminy Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie – p. Krystyna Danielewska, ks. Proboszcz M. Wróblewski, sołtys wsi – p. Anna Dymowska, przewodniczący rady rodziców –p. Dariusz Łukaszewski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Jamielnik – p. Barbara Grzywacz i przewodnicząca KGW - p. Teresa Schramke oraz cała społeczność szkolna. Na początku uczniowie z kl. II zaprezentowali program artystyczny, w którym ekoludki ratowały świat przed zanieczyszczeniem. Później nastąpiły podziękowania dla wszystkich osób współpracujących w działaniach ekologicznych. Na pamiątkę spotkania posadziliśmy drzewo. Starsi uczniowie przybliżyli etapy pracy w ramach ubiegania się o certyfikat:
- Przez cały rok we współpracy z Nadleśnictwem Iława Prowadziliśmy projekt „Rok z leśnikiem”
- Jesienią nasi uczniowie mogli spotkać się z p. Leszkiem Woźnica oraz p. Bogdanem Werderem,
by dowiedzieć się jak przygotowuje się las do zimy.
- Wspólnie z panami leśnikami z Karasia sadziliśmy wiosną dęby i miło spędziliśmy czas przy ognisku.
- Dziękowaliśmy za ciekawą prelekcję i pomoc w założeniu „Kasztanowego zakątka” panom Bogumiłowi Sobotko, Boganowi Werderowi oraz Wacławowi Zielińskiemu.
- Na leśników mogliśmy też liczyć podczas organizacji X Powiatowego Happeningu Ekologicznego dla klas I – III „Elektrośmieci zasługują na specjalne traktowanie”. Odwiedził nas wtedy niezawodny pan leśniczy Bogdan Werder.
- Wielką atrakcją były też warsztaty dla 70 maluchów jamielnickiej szkoły w leśniczówce w Dziarnówku, gdzie gościł nas leśnik pan Marian Lendzion. Najmłodsi uczniowie szkoły poznawali jego pracę, słuchali gry na rogu i zażywali radości obcowania z naturą na terenie przyległym do leśniczówki.
- Dziękowaliśmy również za współpracę pani Kindze Sulej, która promowała naszą działalności w Internecie.
- Uczniowie z gimnazjum realizowali projekt ,,Czy uczeń wie, co to jest ZSEE”.
- Maluchy roznosiły ulotki wśród mieszkańców, ksiądz Proboszcz zachęcał parafian do udziału w zbiórce elektrośmieci. Zbiórkę przeprowadziliśmy wśród mieszkańców kilku sołectw. Wspólnie zebraliśmy 1800 kg .
- Jak co roku zorganizowaliśmy Powiatowy Happening Ekologiczny dla klas I – III „ Elektośmieci zasługują na specjalne traktowanie”, w którym uczestniczyło 80 osób oraz prelegenci z Powiatu Nowomiejskiego i Mazur -Elektrorecycling w Olsztynie .
- Współpracowały z nami lokalne organizacje KGW i OSP, Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik oraz pani sołtys, podczas i sadzenia dębów i zakładania „Kasztanowego zakątka”.
- Przez cały rok wszyscy gromadziliśmy zakrętki na rehabilitację dla kolegi z Biskupca Pom.
- By chronić środowisko zbieraliśmy wspólnie baterie.
- Uczniowie z klas IV – VI uczyli maluchów jak oszczędzać wodę.
- Koledzy z klasy VI prezentowali baśń o Księżniczce Przyrodzie.
- Założyliśmy kompostownik.
- Uczyliśmy się, jak oszczędzać energię elektryczną.
- Sadziliśmy drzewa i zakładaliśmy kompostownik.
- Dokarmialiśmy ptaki.
- Pan Roman Gargula podarował nam głazy do „Lapidarium w ogrodzie zmysłów”.
- Uczestniczyliśmy w akcjach Sprzątania Świata oraz Działaniach Warmii i Mazur.
- Uczestniczyliśmy w akcjach: Dzień Czystego Powietrza, Dzień Wody, Święto Drzewa, Godzina dla Ziemi itd.
- Organizowaliśmy różnorodne konkursy ekologiczne.
- Współpracowaliśmy z: Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Olsztynie, Powiatem Nowomiejskim, Gminą Nowe Miasto Lub., Fundacją Arka, Parkiem Krajobrazowym Wzgórz Dyleskich i Pojezierza Iławskiego, Nadleśnictwem Iława.
Największym sukcesem jest jednak to, że w pracę na rzecz środowiska włączyli się wszyscy: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz mieszkańcy sołectw, z których pochodzą nasi uczniowie.
Rozumiemy już to, że „Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, lecz pożyczyliśmy ją od naszych dzieci” i dlatego wspólnie musimy dbać o naszą planetę.