TIK na zajęciach lekcyjnych

Dobre praktyki w szkole

W Zespole Szkół w Jamielniku znajduje się 1 pracownia komputerowa. Posiadamy także 2 pracownie mobilne wyposażone w laptopy. Sale lekcyjne wyposażone są w projektory multimedialne, tablice interaktwyne oraz nagłośnienie. W szkole dostępny jest bezprzewodowy internet. Szkoła posiada także 20 tabletów.

W szkole wdrożyliśmy pakiet edukacyjny Google Apps dla Szkół. Jest to darmowy pakiet, w ramach którego uczniowie otrzymują możliwość korzystania z wielu narzędzi Google, w tym ujednoliconego systemu mailowego w domenie @zsjamielnik.edupage.org. Aplikacja Google Classroom umożliwia zadawanie i zbieranie prac w formie elektronicznej. Każde zadanie trafia do specjalnie utworzonych na Dysku Google folderów poszczególnych uczniów. Uczniowie śledzą zadawane prace na stronie aplikacji i wystarczy, że klikną jedno z nich, by mogli zacząć nad nim pracować. Nauczyciele od razu widzą, kto wykonał zadanie. W "Classroom" można bezpośrednio przekazywać swoje komentarze w czasie rzeczywistym oraz wystawiać oceny.

Pracujemy metodą „flipped classroom”, czyli odwrócenie standardowego schematu prowadzenia zajęć o 180 stopni (więcej informacji). Polega na tym, że to co dotychczas uczniowie wykonywali w szkole robią w domu, a to co w domu – w szkole. Taka metoda sprawdza się w nauczaniu gramatyki. Nauczyciel przygotowuje lekcję-nagranie dla uczniów, umieszcza je w Internecie bądź wręcza na pendrivie tym, którzy nie mają do niego dostępu . Uczniowie w domu oglądają taką lekcję, jako pracę domową, a w szkole wykonują już zadania. Korzystamy również z wirtualnych zeszytów ćwiczeń „MyEnglishLab” (link).

Ponadto, w szkole realizowane są ogólnopolskie i międzynarodowe projekty edukacyjne, takie jak "Zielona Flaga", "Comenius", "e-Twinning", "Świadomi zagrożenia -  ogień w lesie" (link), Międzykulturowe Tabletorium Językowe (link).

Bierzemy także udział w programie Insta.Ling dla szkół. Insta.Ling to aplikacja do szybkiej nauki słówek, dostarczająca nauczycielom szczegółowe raporty na temat systematyczności pracy i postępów uczniów. Nauka odbywa się w ciekawej i nienużącą formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania – jest dostępna on-line za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dzięki temu można jej używać nie tylko w domu, lecz również na wyjeździe (na komputerach stacjonarnych, tabletach i telefonach komórkowych).

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jamielniku
    13-332 Jamielnik, ul Szkolna 10,